Mieszkanie czy dom – co warto wybrać?

Mieszkanie czy dom - co warto wybrać?

Wiele osób na pewnym etapie swojego życia staje przed bardzo trudnym wyborem. Muszą zdecydować między domem a mieszkaniem. Decyzja ta jest jeszcze trudniejsza, kiedy kupujący chce wziąć kredyt hipoteczny. Musi bowiem dokładnie oszacować koszty danego przedsięwzięcia.

Pytania, które warto sobie zadać

Przed podjęciem decyzji warto chwilę się zastanowić nad swoją przyszłością i zadać sobie kilka pytań. Odpowiedzenie na nie pozwoli wybrać, czy preferuje się dom, czy mieszkanie. Po pierwsze trzeba zastanowić się, gdzie chciałoby się spędzić najbliższe kilkadziesiąt lat oraz to jaki tryb życia się ma. Czy woli się naturę i ciszę, czy nie ma to znaczenia. Po drugie czy ma się prawo jazdy i samochód? Czy nie miałoby się problemów z ewentualnymi dojazdami do pracy? Dodatkowo trzeba uwzględnić opinię tych, z którymi chce się mieszkać. Co oni sądzą? Jakie są ich preferencje? Inną sprawą jest to, czy ma lub planuje się mieć zwierzęta i czy trzeba będzie je wyprowadzać na spacer? Warto to wszystko przemyśleć, bo zwykle dom kojarzy się z wsią, natomiast mieszkanie z miastem. 

Kupno domu a kupno mieszkania

Przy samym zakupie, formalności są podobne w obu sytuacjach. Inaczej jednak przebiega proces zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i pierwotnym. W pierwszej sytuacji trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest niczym obciążona. W drugiej, należy sprawdzić dewelopera i jego poprzednie inwestycje. Czy udały się z powodzeniem i czy poprzedni klienci są zadowoleni. Decydując się na dom istnieje również możliwość samodzielnego wybudowania go, jednak w takiej sytuacji może być konieczny zakup działki.

By Copywriter

autor