Firany do mieszkania – jakie wybrać?

Firany do mieszkania - jakie wybrać?

Ten istotny element stylizacji pokoju może być ozdobą, przełamaniem monotonii lub elementem zaburzającym wystrój pomieszczenia. Czym warto się kierować, wybierając zasłony do okien?

Szał wzorów i kolorów

Najbardziej klasyczne firany to te zrobione z lekkich materiałów i najczęściej w jasnym kolorze. Taki wybór jest dobry, jeśli mieszkanie ma być utrzymane w stylu tradycyjnym, bez szaleństw. Warto przyjrzeć się jednak ogólnemu stylowi pokoju i zastanowić się, czy firana w nietypowym kolorze, np. fioletowym czy zielonym, nie byłaby ciekawym uzupełnieniem stylizacji? Z drugiej strony interesującym sposobem na nadanie pomieszczeniu dynamiki byłoby przełamanie panującej kolorystki przeciwną, np. stosując zasłony ciemne w jasnym pomieszczeniu jako sposób na walkę z nudą. W kwestii wzornictwa warto pamiętać o podstawowej zasadzie – fantazyjne kształty będą się dobrze prezentować w pomieszczeniach o klasycznym stylu, a wszelka geometria znakomicie współgra ze stylizacją nowoczesną.

Funkcjonalność

Firany, zwłaszcza w miejscach wystawionych na dużą ekspozycyjność, powinny przede wszystkim spełniać funkcję zasłon. Właściwie wybrany, grubszy materiał będzie barierą chroniącą zarówno przed słońcem, jak i ewentualnymi wścibskimi spojrzeniami. Odpowiednie dobranie firan może zmienić optykę pokoju – chcąc sprawić, by pomieszczenie wyglądało na wyższe, można zastosować długie, marszczone zasłony sięgające aż do ziemi. Dodanie lekkiego, jasnego koloru sprawi, że pokój będzie wyglądał na bardziej przestronny.

By Copywriter

autor