O programie 'Mieszkanie dla młodych’

O programie 'Mieszkanie dla młodych'

Program Mieszkanie dla młodych jest kontynuacją programu Rodzina na swoim. Założenia tego programuoparte są o ustawę z 27 IX 2013r., o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych.

Jakie warunki należało spełnić by móc liczyć na mieszkanie?

Beneficjentem programu mogła zostać jedynie osoba która nie ukończyła 35r.ż., jednakże w przypadku małżeństwa, granica ta dotyczy młodszego z nich, tak więc w przypadku kiedy żona ma np. 30 lat, zaś mąż 45, wtedy taka para podlega pod ten konkretny program. Osoba ta nie mogła być w przeszłości posiadaczem domku jednorodzinnego ani też mieszkania. Co ważne, w przypadku kiedy dana para wnioskuje o mieszkanie a wychowała trójkę dzieci, wtedy to ograniczenia ich nie dotyczą. Rząd dofinansowuje wkład własny na mieszkanie, zakup nieruchomości od 10 do 30% wartości nabywanej nieruchomości.

Co dalej z programem Mieszkanie dla młodych?

Obecnie program nie funkcjonuje, zakończył się w 2018r. Nadal jednak dla części beneficjentów, możliwe jest uzyskanie środków. Jeśli w Twojej rodzinie urodziło się trzecie i kolejne dziecko, nadal masz prawo wnioskować o dofinansowanie na mieszkanie. W ciągu pół roku od urodzenia potomka, należy pójść do banku który udzielał kredytu i w nim złożyć odpowiedni wniosek. Po prawidłowo, korzystnie rozstrzygniętym wniosku, środki z Banku Gospodarstwa Kredytowego trafią na rachunek, w którym masz kredyt mieszkaniowy. Wpłata z BGK obniży kapitał, udzielony w kredycie hipotecznym. Możesz liczyć na 5% wartości odtworzeniowej wysokość dofinansowania. Obecnie Nowy Ład wprowadza program mieszkania bez wkładu własnego, gdzie można liczyć na dopłaty do 140000 PLN, zależne są one oda liczby potomstwa.

By Copywriter

autor